flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Алгоритм дій постраждалих від домашнього насильства: основні кроки

07 грудня 2022, 15:10
 

В.о директора Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ніна Петрова у своїй консультації ще раз розповідає про кроки, які повинні зробити ті, проти кого було застосовано домашнє насильство.

Що можна вважати домашнім насильством

Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство – це дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

З моменту гласності гострої у сьогоденні проблеми домашнього насильства акцентується увага на розширенні кола осіб, яких визнають кривдниками, а  також на  критично високому рівні зростання кількості випадків вчинення домашнього насильства, зокрема, фізичного та психічного. Безпосередньо під час випадків домашнього, а тим більше  – погроз, жертва відчуває безвихідь, паніку, страх, й ці емоції не дають зібратись і раціонально мислити та діяти у таких обставинах.

Як діяти у разі скоєння проти вас домашнього насильства

Немає єдиного плану дій в подібних ситуаціях, але є декілька порад щодо дій, які жінка повинна вчинити для захисту себе та/або дітей:

– негайно за можливості ізолюйте себе та/або дітей від кривдника, зокрема, залишити помешкання або хоча б  зачинитися у кімнаті;

– терміново телефонуйте до поліції, безпосередньо під час вчинення насильства, якщо є така можливість, або після того як убезпечили себе та дітей: повідомте поліцію саме про вчинення домашнього насильства і чи знаходитесь у безпосередній небезпеці;

– чекайте на поліцейську групу швидкого реагування;

– можете написати заяву у відділенні поліції чи надіслати поштою.

– поліція, приїхавши на виклик, за наявності для цього підстав, може затримати кривдника, що надасть вам час для убезпечення себе та дітей, а також поліція може  застосувати терміновий обмежувальний припис.

– якщо кривдник наніс вам/дитині тілесні ушкодження (згвалтував), з урахуванням вашого стану телефонуйте до швидкої або зверніться до лікарні та обов’язково вказуйте, що отримали травми в результаті побоїв чоловіка, тощо. Увага! До здійснення медичного обстеження краще не змивати сліди з тіла та одягу. Нічого не чіпайте на місці події. Обов’язково пройдіть судово – медичну експертизу з метою визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, яку долучать до справи як доказ;

– якщо психологічне насильство відбувалося у присутності дітей або відносно них, в результаті чого діти отримали психологічні травми, є сенс звернутися до служби у справах дітей з відповідною заявою, також ви маєте право не давати кривдникові бачитися та спілкуватися з дітьми до вирішення питання.

Про кожен випадок домашнього насильства необхідно повідомляти в поліцію та усіма законними засобами та способами захищати себе та дітей. 

Джерело: Координаційний центр з надання правової допомоги