Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Якщо учасником судового провадження є юридична особа і за скаргою (заявою) її представника постановлено судове рішення стосовно юридичної особи, таке рішення до суду вищої інстанції вправі оскаржити інший представник цієї ж юридичної особи.
Такий висновок про застосування ч. 1 ст. 393 КПК України зробила Перша судова палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, розглянувши касаційну скаргу адвоката в інтересах ТОВ на ухвалу апеляційного суду про повернення апеляційної скарги.
На думку ККС ВС, доводи касаційної скарги про порушення права ТОВ в особі директора підприємства на апеляційне оскарження судового рішення та обмеження у зв’язку з цим доступу до правосуддя є обґрунтованими.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 380, пунктів 9-2, 10 ч. 1 ст. 393 КПК України представник юридичної особи, щодо майна якої вирішується питання про накладення арешту на майно, яке може бути предметом спеціальної конфіскації, як сторона кримінального провадження та учасник судового провадження має право на апеляційне оскарження судових рішень, які стосуються його інтересів.
З матеріалів провадження вбачається, що заяву про роз’яснення в порядку ст. 380 КПК України ухвали слідчого судді про скасування арешту на майно (на грошові кошти, розміщені на банківському рахунку ТОВ) подав до суду представник підприємства – адвокат.
Ухвалу ж про роз’яснення вищевказаного рішення оскаржила до суду апеляційної інстанції інший представник ТОВ – директор, яка діяла в інтересах вказаного підприємства, надавши на підтвердження своїх повноважень відповідні документи. До апеляційної скарги представник долучила заяву про поновлення строку апеляційного оскарження, вважаючи, що цей строк вона порушила з поважних причин.
Проте апеляційний суд, посилаючись на те, що із заявою про роз’яснення ухвали слідчого судді звертався адвокат, а не директор підприємства, незважаючи на те, що постановлені слідчим суддею судові рішення стосувалися інтересів саме ТОВ, який є учасником цього провадження, а не його представників, дійшов безпідставного висновку, що представник товариства не є учасником судового провадження, та повернув її апеляційну скаргу і заяву про поновлення строку апеляційного оскарження.
Враховуючи зазначене вище, перша судова палата ККС ВС дійшла висновку, що ухвалу апеляційного суду про повернення апеляційної скарги директора ТОВ постановлено з порушеннями вимог ч. 2 ст. 24, ч. 4 ст. 380, п. 10 ч. 1 ст. 393 КПК України, що перешкодило суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення. Відповідно до положень, передбачених ч. 1 ст. 412 КПК України, це є істотним порушенням кримінального процесуального закону і підставою для скасування судового рішення.
Перша палата ККС ВС скасувала ухвалу апеляційного суду та призначила новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Постанова ККС ВС у справі № 760/120/18 (провадження № 51-1578кмп19).
Джерело: Верховний Суд