Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Реалізація гарантованого громадянам України права на судовий захист – під загрозою, адже сьогодні нікому його забезпечувати. В результаті реформ судової влади велика кількість суддів звільнилася, а нових набрати не можуть через блокування діяльності ВККС.
Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час Третьої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи», організованого НААУ спільно з Вищою радою правосуддя України та Асоціацією розвитку суддівського самоврядування.
«Судова система опинилась на межі знищення у результаті реалізації різних Концепцій, Стратегій судово-правових реформ. Реформа 2014-2016 років з очищення судової гілки влади виявилась одночасно як відкритою, так і прихованою люстрацією суддів. Як наслідок, в деяких районах стоять порожні будівлі судів, відправляти правосуддя фізично немає кому. І гарантоване громадянам України право на судовий захист сьогодні нікому забезпечувати. Серед причин вказують на відсутність у державі сформованого складу ВККС, яка б змогла оцінити кандидатів у судді, або надати відповідні рекомендації тим, які вже оцінені. Велика кількість вже оцінених попереднім складом ВККС кандидатів на посади суддів «зависла» - вони всі чекають на довгоочікувану рекомендацію нового складу ВККС», - пояснила Лідія Ізовітова.
На думку законодавця, розблокувати призначення суддів на посади може новий склад ВККС, про формування якого йдеться у законопроекті №3711.
Голова НААУ, РАУ зазначила, що Європейська комісія за демократію через право (Венеційська комісія) вітає перезапуск процедури добору суддів та самої ВККС, про що зазначено у її висновку стосовно законопроекту №3711.
Натомість, у професійних колах ведуться тривалі дискусії щодо створення нової ВККС за запропонованими новими правилами, зокрема, із залученням нових суб’єктів формування. Центральним питанням цих дискусій є ризики втрати незалежності судової влади.
«У нас, адвокатів, постає основне запитання: чи буде судова влада після запропонованих змін – незалежною, а правосуддя – якісним? Адже згідно із законопроектом №3711 з’являється новий суб’єкт – Конкурсна комісія, що складається з трьох представників – від Ради суддів України і трьох міжнародних експертів – від міжнародних організацій. Чи однакова вага двох органів суддівського самоврядування – З’їзду суддів і Ради суддів? Чи це одне і те саме? Чи не вбачаєте ви в такому «кишеньково-кулуарному» представництві певні корупційні ризики? Ці та інші питання ми маємо сьогодні обговорити», - зазначила Лідія Ізовітова.
Нагадаємо, з 23 листопада НААУ та ВРП організували 3 національні дискусії, присвячені питанням доступу до правосуддя та професійним оцінкам результатів судових реформ. У ході цих обговорень неодноразово йшлося про неконституційність положень чинного закону «Про судоустрій і статус суддів» щодо залучення міжнародних експертів до складу органів при ВРП, визначена рішенням Конституційного суду від 11 березня 2020 року № 4-р/2020.