Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Наказне провадження призначене для розгляду справ за заявами про стягнення грошових сум незначного розміру, щодо яких відсутній спір або про його наявність заявнику невідомо (ч. 3 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України).
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі-ОСББ) звернулося до суду із заявою, в якій просило видати судовий наказ, яким стягнути солідарно з власників квартири заборгованість по сплаті внесків на утримання будинку і споруд та прибудинкової території, 3% річних та інфляційних витрат.
Ухвалою місцевого суду ОСББ було відмовлено у видачі судового наказу та роз`яснено заявнику його право на звернення з вимогами до суду у позовному порядку.
Перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваної ухвали суду, колегія суддів Херсонського апеляційного суду погодилася із висновком суду першої інстанції, що в переліку вимог, за якими може бути видано судовий наказ, ст.161 Цивільного процесуального кодексу України не передбачає вимогу щодо стягнення заборгованості по внескам та платежам співвласників об’єднання.
Так, наказне провадження - це самостійний і спрощений вид судового провадження у цивільному судочинстві при розгляді окремих категорій справ, у якому суддя в установлених законом випадках за заявою про видачу судового наказу особи, якій належить право вимоги, без судового засідання і виклику стягувача та боржника на основі доданих до заяви документів видає судовий наказ, який є особливою формою судового рішення.
Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги, а також органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
При цьому, судовий наказ є особливою формою цивільного судочинства, в межах якої суд позбавлений можливості додатково збирати докази та додатково з`ясовувати обставини правовідносин.
Згідно із матеріалами цієї справи рішення ОСББ щодо розмір внесків на утримання будинку і споруд та прибудинкової території було скасоване рішенням Господарського суду Херсонської області.
З огляду на те, що між сторонами виникли спірні правовідносини, заява ОСББ про видачу судового наказу не підлягає задоволенню.
Тож Херсонським апеляційним судом оскаржувану ухвалу залишено без змін.
До уваги!:
Джерело: Херсонський апеляційний суд